Időkép

A dalmandi bemutató parcellák állapotváltozásai

Vissza

Május hónap folyamán több alkalommal is látogatást tettem a vetési bemutató területén. Részletes felmérést ugyan nem végeztem, de

a fényképezőgép segítségével rögzítettem a növényállomány és a terület aktuális állapotát. Időközben megtörtént a gyomirtószeres kezelés is.

A már tárgyalt május 5-ikin kívül május 13- án, május 18-án és május 29-én látogattam meg az áprlis 17-én elvetett parcellákat, így viszonylag jól figyelemmel kísérhettem a növényállomány fejlődését.

Szerencsésnek mondható, hogy május 13 és 18 között 12 mm-nyi csapadék hullott a térségben, s ez a mennyiség, ha mélyre nem is hatolt, a vetésmélységben átáztatta a talajt. a nedvesség hatására jelentős napraforgó árvakelés indult, s az addig ki nem kelt, sínylődő vagy el sem indult magok egy kis hányada kikelt. A sem magágy előkészítésben, sem gyomirtószeres alapkezelésben egyáltalán nem részesült kontrollterületen a napraforgó növények ekkor már elérték vagy megközelítették a kukoricanövények fejlettségét.

A májusi átlaghőmérséklet a sokévi átlagnak megfelelően alakult, a hónap eleje melegebb volt (18 °C), míg a második és harmadik dekád átlaghőmérséklete nagyjából egy-egy fokos csökkenő tendenciát muntatott. Jellemzően a hajnali hőmérsékletek voltak hűvösebbek, habár itt a naptár előrehaladtával a minimum hőrsékletek átlaga is növekedett, viszont a hőmérsékleti maximumok csökkentek.

A kukorica fejlődése viszonylag lassú volt. Egy teljes levél kifejlődéséhez ebben az időszakban átlagosan 5 nap kellett. A hónap utolsó dekádjában egy levél 6 nap alatt fejlődött ki.

A legutóbbi látogatásomkor (május 29., a közös állományfelmérés eredetileg tervezett időponja) a kukicanövények átlagosan a V5 fejlődési stádiumban voltak (5 teljesen kifejlett levél). Feltűnő volt a máris tapasztalható szóródás a növekedésben, amely csak részben írható a cskélyszámú utókelés javára. Ez abból is látszik, hogy a növények nagy részének 5 levele van, s a szórás a növénymagasságban tapasztalható. 

A tőeloszás természetesen magán hordozza az első szemlén tapasztalt kelési gondokból származó egyenetlenséget. A tervezetthez képest mintegy 20000 tő hiánya eltérően jelentkezik. A Great Plains ikersoros vetőgép esetében még akkor is, ha valamelyik sorpárból az egyik kihagyott, jó eséllyel ott a közeli, kompenzálóképes pótlás. A többinél az egy tőnél nagyobb számú egymást követő kiesést általában nem tudja pótolni a szomszéd. Az ekkora kihagyások abszolút kiesésnek számítanak.

A preemergens gyomirtás (Lumax) hatása az esők után nagyon kifejezett volt. Addig, amíg az esős hét előtt, május 18-án készült képek még meglehetősen nagy számú árvakelésű napraforgót rögzítettek, a 29.-i bejárás során majdnem teljesen mentes volt a parcellák területe. A kontroll (magágy előkészítésben nem részesült) területen a gyomirtó permetezést Adengo permetezőszer használatával végezték. Feltűnő, hogy a kontorollteület növényállományának színárnyalata és habitusa eltér a többi területétől.  A kontrollterület növényzete nem haragoszöld, hanem hamvaszöld, s növekedésben elmaradt, de nem mondható satnyának.

 

Képek

Vissza

Hozzászólások

Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!

  • Syngenta Kft
  • Jó Gazda Program®
  • SGS Hungária Kft.
  • Agro Napló
  • SGS Hungária
  • Mertcontrol Hungary KFT.