Június időjársa
ZurückJúnius sok tekintetben döntő hónap a kukorica életében. Nagyjából eldől, hogy mekkora asszimilációs felületet tár a növény a Nap felé, s megtörténik a generatív szervek differenciálódása. Más szavakkal: eldől, hogy a virágzás idejére a „zsák potenciálból” mennyi maradt a „kombájn potenciálra”.
Hőmérsékletből, hőösszegből és napfényből „kijutott”, minden mutató jelentős ...
Június időjárása , 2024
Összeállította: dr. Szieberth Dénes, Forrás: met.hu, agrometeorológia
Június sok tekintetben döntő hónap a kukorica életében. Nagyjából eldől, hogy mekkora asszimilációs felületet tár a növény a Nap felé, s megtörténik a generatív szervek differenciálódása. Más szavakkal: eldől, hogy a virágzás idejére a „zsák potenciálból” mennyi maradt a „kombájn potenciálra”.
Hőmérsékletből, hőösszegből és napfényből „kijutott”, minden mutató jelentős többletről árulkodik. Ezek önmagukban még nem jelentenek előnyt, mert a csapadékosság, légpára és a hosszabb száraz periódusok elviseléséhez szükséges talajnedvesség befolyásolják a hasznosulást. (1 -4, és 12 – 16. ábrák)
A júniusi csapadékból viszont már nem jutott mindenütt elegendő. Míg nyugaton és észak-keleten a mérleg többletet, az ország középső, déli és dél-keleti részén hiányt mutat. Az értékek mind az igényhez, mind a referencia adatokhoz viszonyítva ezt mutatják. A 90 napos összehasonlítás meglehetősen jól fedi a 30 napost. (5 – 8. ábrák)
A talaj vízháztartására utaló adatok inkább a jóslásokat alapozhatják meg. A június 30-i állapot még elfogadhatónak minősíthető, ám a július eleje máris tovább rontotta a hiányt, s ez a következő időszakra is igaz lehet. A termékenyülési időszakban bekövetkező hőhullám a később vetett és késői érésű hibrideknél a csővég termékenyülésének elmaradását, míg a szemfejlődés kezdetén lévő, korábban vetett és korai hibrideknél a csővégi szemek abortálását eredményezi. Kompenzációs lehetőség a július második felére esetleg kedvezőbbre fordulásában lehet, amely a szemtelítődésre hathat jótékonyan. (9 – 11. ábrák)
Cikk az ábrákkal
A júniusi meleg időjárás megalapozza néhány rovarkártevő felszaporodását. A kukoricára legveszélyesebbek a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke, mert elősegítik a toxikus (fuzárium és aszpergillusz fajok) gombabetegségekkel történő fertőződést. Eddigi, a fénycsapda üzemeltetéssel szerzett tapasztalatunk szerint a gyapottok bagolylepke rajzása kapott erőre, míg a kukoricamoly kezdeti jelenlét (néhány példány esetenként) után eltűnt. Amennyiben a júniusi felmelegedés júliusban hőséggel és szárazsággal folytatódik, a kétfoltos takácsatka és a levéltetvek felszaporodásával is lehet számolni.
17. ábra: Gyapottok bagolylepkék fénycsapda fogásanyagban
∞ ∞ ∞
Beiträge
Nur registrierte Benutzer können Beiträge eintragen!
- Syngenta Kft
- Jó Gazda Program®
- SGS Hungária Kft.
- Agro Napló
- SGS Hungária
- Mertcontrol Hungary KFT.