Természetes kukoricabogár rezisztencia!
Vissza
Áttörést hozó nemesítési eredményrõl adtak tájékoztatást a SAATEN-UNION és az SWS GBR közös sajtótájékoztatóján, Rastattban.
(A szántóföldi bemutatót Andreas Gross tartotta, a fotókat Nagy Zoltán készítettte.)
A téma minden valószínûség szerint felkelti a világ kukoricanemesítõinek és termelõinek figyelmét. Az eddigi felfogás szerint ugyanis a hagyományos (egyedkiválasztáson alapuló) nemesítéssel azért nem lehet a kukoricában rezisztenciát elérni a kukoricabogár ellen, mert ez a tulajdonság nem található meg a növény genetikai anyagában.
A sajtótájékoztatón ismertetett eredmények meggyõzõek és látványosak voltak. A nemesítés az 1990-es évek elején indult, egy amerikai partnervállalattal közösen, ahol a rezisztens egyedek kiválasztása történt. A legmodernebb, nemesítést segítõ módszereket használták fel annak érdekében, hogy az egyébként egyáltalán nem olcsó nemesítési folyamat pénzügyileg kezelhetõ legyen, s minél gyorsabban vezessen eredményre. Az alkalmazott NIRS (infravöröshöz közeli spektroszkópia) és az in-vivo haploidindukció (természetes körülmények között véghezvitt fél kromoszómaszámú növények mesterséges létrehozása) végül eredményre vezetett, és 2002-tõl már folyamatosan próbálták ki a rezisztens törzseket Dél-magyarországi kísérleti telepükön. 2005-tõl már megkezdték az új hibridek kipróbálását is.
A kísérleti tapasztalatok azt mutatták, hogy a rezisztencia-tulajdonsággal rendelkezõ növények egészségesek maradtak, esetleg csak kis mértékben sérültek, addig az összehasonlításul evetett hibridek akár 50-100 százalékos károsodást is szenvedhettek. Az ellenálló növények egyáltalán nem dõltek meg, s a gyökerek épek maradtak. Dr Peter Goertz, a nemesítési program vezetõje szerint az általuk kifejlesztett rezisztenciáért több gén felelõs, s ez megnehezíti, hogy a károsító rovarpopulációban új patotípusok alakuljanak ki. A vezetõ nemesítõ jogos örömmel és büszkeséggel jelentette be: A szemes hasznosítású SUM 2068-as hibrid érésideje (FAO száma) 380, s elismerés után a hivatalos neve SUNRISE (Napkelte) lesz. 2008-ban jelentik be fajtavizsgálatra Magyarországon, s ha hivatalosan is elismerik, az elsõ vetõmag tételeket 2010-ben hozzák forgalomba Magyarország és Dél-Európa erõsen fertõzött termõtájain. Németország részére most a klímaváltozásnak megfelelõ hibrideket kell nemesíteni. Ezek akkor állnak majd rendelkezésre, ha az elsõ gazdaságilag is érzékelhetõ károk bekövetkeznek.
A továbbiakban Dr Andreas Gross, a Saaten-Union termékfejlesztõje ismertette a biogáz fejlesztés céljára és jobb emésztési tulajdonságokkal rendelkezõ fajták nemesítési eredményeit.
A Magyar Kukorica Klub Egyesület részérõl Dr Szieberth Dénes ismertette a kukoricabogár által okozott károsítás magyarországi tapasztalatait. Elõadása zárszavában mind a hazai leányvállalatok munkatársainak, mind a németországi cégvezetõknek köszönetét fejezte ki, hogy részt vehetett ezen a fontos eseményen.
Vissza
Hozzászólások
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!